Hajszál szerkezete:
A terminalis hajszál 50-120 µm vastagságú. A hajszálat-mely elhalt sejtekből áll- a mátrix osztódó sejtjei termelik. A hajszálat a központi medulla,cortex és az ezeket fedő cuticula alkotja. Ezeket a belső és külső gyökérhüvely, valamint hyalinréteg veszi körül, így alkotva a szőrtüszőt. A hajhagyma (bulbus), mátrixból és a dermalispapillaból áll, kb. a hajas-fejbőr felszínétől számítva egyénileg változó mélységben, kb. 2000-4000 µm-re helyezkedik el.
Hajszál növekedési ciklusai
Anagen fázis
2-6 évig tart, mely során a mátrixban aktívan osztódnak a sejtek, így a hajszál folyamatosan növekszik.Catagen fázis
2-3 hétig tart, mely során a mátrixban termelődő sejtek apoptozisa (programozott sejthalál) következik be, a hajszál eltávolodik a mátrixtól.Telogen fázis
kb. 3 hónapig tart, melyben a mátrix nyugvó stádiumban van, a hajszál már csak felületesen rögzül az irhában.Kezdeti anagen fázis
a régi hajszál kihullik, a telogen fázist követően 2-3 hónap múlva a nyugvó mátrix ismét anagen fázisba kerül, új hajszál kezd növekedni. Átlagosan a fejtetőn mintegy 100.000-150.000 darab hajszál található. A normál hajhullás során naponta kb. 100 darab hajszálat veszítünk el. A ciklusok nem szinkron zajlanak. Normál növekedési ciklus esetén a hajszálak kb. 85-90%-aanagen fázisban, 1-2%-a catagen fázisban és kb. 10-15%-a van telogen fázisban. A genetikailag meghatározott ciklusos növekedés egyensúlyát (apoptozis, proliferáció, differenciáció) a neuroendokrin, vascularis, immunológiai és környezetei hatások (táplálkozás, gyógyszerek, infectiok, pszicho-szociális faktorok) módosítják.
Androgén alopecia
Az androgén alopecia a nem hegesedő hajvesztés speciális csoportja. A hajvesztés általában fokozatosan alakul ki. A 40 éves férfiak 50%-ánál, a nők 15%-ánál kezdődik a fokozatos hajvesztés. A 65 év felett már a férfiak több mint 80%-át és a postmenopausaban lévő nők kb. 40%-át érinti.
Az androgén alopecia klinikai megjelenést a hajhagymák androgén hormonokra adott eltérő érzékenysége adja. A kórkép alapja az anagen fázis lerövidülése révén a terminalis haj fokozatosan átalakul vellus hajjá (nem pigmentált, vékony hajszál). A hormonálisváltozások lényege a tesztoszteron (T) dihidrotesztoszteronná (DHT) alakulása, melyért az 5-alfa-reduktáz enzim a felelős. A fejtetőn, homlokon, halántékon lévő hajhagymák DHT érzékenyek és a DHT hatására idővel elvékonyodnak, miniatürizálódnak végül teljesen eltűnnek, miközben a hajciklus dinamikája is felgyorsul, mert a hajszálak anagen fázisa (növekedési fázis) egyre rövidebb lesz szintén a DHT miatt.
Férfiaknál
A férfiaknál kialakult androgén alopecia mértékének meghatározása, a nemzetközi irodalomban elfogadott Hamilton-Norwood skála alkalmazásával történik. A skála alapján 7 stádium illetve hajvesztési mintázat figyelhető meg a halántékon a hajszél felkúszásától a Szent Péter fejig.
Hamilton-Norwood séma a férfiak androgén alopecia mértékének meghatározásához.
Nőknél
A nőknél megfigyelhető -Savi-Ludwig séma szerint felosztott- androgén alopeciaban a hajszél nem érintett, de a fejtetőn, valamint a halántékon ritkul meg a hajszálak sűrűsége.
Savi-Ludwig séma a női androgén alopecia mértékének meghatározásához.